Na zber odpadkov v tvojom okolí

1 marec, 2020 | pozýva

Ak aj teba hnevajú odpadky mimo kontajnerov, pohodené len tak na chodníku, na ihrisku, v parku či blízkom lese, zober iniciatívu do vlastných rúk a zorganizuj zber odpadkov v tvojom okolí.

Dohodni sa s kamošmi, kolegami v práci, bratom, sestrou alebo rodičmi, zober vrecia na odpadky, daj si gumenné rukavice a zbieraj. Zbieraj hocikde, kdekoľvek sa pozrieš, iste nájdeš okolo seba veľa odpadkov. Na každý druh odpadu (plast, kov, papier, sklo či bioodpad) si priprav samostatné vrece a po zbere ho vhoď do správneho kontajnera pri tvojom bydlisku. Maj pripravené aj jedno vrece na znečistený odpad (napríklad veľmi znečistené igelitové vrecká či zašpinené, rozmočené kartóny), tento odpad vhoď po zbere do zmesového odpadu. Do zmesového odpadu patrí aj odpad, ktorý sa už nedá ďalej recyklovať (napr. papierové poháre na kávu, vreckovky a servítky, pokladničné doklady).

V petržalských Slnečniciach stretávam mnoho ľudí, ktorý len tak popri prechádzke cez lesík za domami zdvihnú z trávy odpad alebo sa cielene vyberú odpad zbierať:

„Zber odpadkov v našom blízkom lesíku pri Slnečniciach sme nijako zvlášť neplánovali, jednoducho sme sa s deťmi rozhodli a šli. Keďže deti nemali rukavice, hrali sa na detektívov, ktorí hľadajú odpad a ja som v rukaviciach odpad zbierala a vhadzovala do igelitových tašiek, ktoré mi ostali z nákupov. Deti sa doslova predháňali v tom, kto skôr nájde nejaký odpad. Veľmi sa im to páčilo. Odpadu bolo popri cestičke cez les habadej, tašky sa zaplnili veľmi rýchlo, ale našla som jednu pohodenú  v lese, a tak som využila aj tú:-) Za necelé 2 hodinky zberu, spojeného s príjemnou prechádzkou, kochaním sa snežienkami a voňavým medvedím cesnakom, sa nám podarilo z lesíka vyzbierať plné 3 tašky odpadu a cestička cez les bola aspoň na niekoľko týždňov opäť krásna, zelená a čistá.“

Ak máš odvahu a chceš zber odpadkov zorganizovať vo väčšom štýle a zapojiť do zberu viac ľudí, pridaj sa k iniciatíve vezmisi.ma. Tam nájdeš konkrétny návod, ako zorganizovať verejný zber odpadkov vo svojom meste či obci. Toto je už väčšia akcia, takže okrem užitočného rozmeru tejto aktivity sa môžeš prejaviť aj organizačne, naučíš sa komunikovať s miestnymi úradmi a možno stretneš veľa zaujímavých ľudí, ktorí budú pre tvoje ďalšie smerovanie prínosom:-)

Odhodláš sa na niečo také aj ty?

Tip:

Ak nechceš hneď organizovať druhých, začni zbierať odpadky sám pre seba. Zdvihni aspoň jednu pohodenú vec denne, vhoď do správneho koša a za rok to bude minimálne 365 vecí. A to už je zaujímavé číslo, nie?

Ak sa ti tento článok páčil a chceš, aby si ho prečítali aj tvoji známi alebo spolužiaci v škole, zdieľaj ho na sociálnych sieťach.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial