Ako byť ekologický doma v kúpeľni

6 marec, 2020 | radí

Sú trendy, sú farebné a voňavé…všetky tie krémiky, géliky, telové mliečka a šampóny. Na druhej strane plastové obaly z nich nemajú konca. Ak chceš byť viac eko, nemusíš hneď vyhadzovať všetku svoju kozmetiku. Stačí začať s malými zmenami. Aj tie sa rátajú.

Aj za dverami svojej kúpeľne môžeš byť eko. Ako?

Ku každému klasickému kozmetickému výrobku alebo čistiacemu prostriedku dnes na trhu nájdeš aj eko verziu kozmetiky či ekologických čistiacich prostriedkov. Stačí si vybrať, ponuka je naozaj široká. Ale ak chceš svoje eko bytie posunúť na vyššiu úroveň, mnoho kozmetických prípravkov a čistiacich prostriedkov môžeš nahradiť ešte ekologickejšou verziou, ktorá vyprodukuje menej odpadu a tvoju peňaženku zaťaží len minimálne. Tu nájdeš zopár tipov, ako na to:

Odličovacie tampóny si môžeš vyrobiť zo starého župana alebo froté oblečenia. Vystrihni si aspoň 20 kruhov, ich veľkosť si zvoľ podľa seba alebo podľa klasických tampónov z obchodu. Ak chceš, aby boli tampóny o čosi hrubšie a tiež mäkkšie, polož 2 kruhy na seba a zoši ich po obvode buď ručne obyčajným stehom alebo na šijacom stroji. Použité odličovacie tampóny preper v rukách. Ak sú viac znečistené, vyper ich v práčke na 40 alebo 60 stupňov.

Na čistenie zubov použi namiesto klasickej plastovej radšej ekologickú drevenú zubnú kefku alebo kefku z bambusu (veľký výber nájdeš napríklad v dm-ke). Stojí asi 3-4 eur, teda asi toľko ako kvalitnejšia plastová kefka, no vydrží ti približne 3 mesiace a nezaťažuješ ňou životné prostredie. Po vypoužívaní kefky vhoď jej rúčku do kompostu alebo použi ako palivové drevo. Nezabudni však najskôr odstrániť štetinky, ktoré sú vo väčšine prípadov vyrobené z nylonu a nie sú biologicky odbúrateľné. Tie klasické plastové kefky sú zatiaľ nerecyklovateľné, keďže rúčka a vlákna na hlavičke sú vyrobené z rôznych druhov plastov.

Na umývanie rúk aj celého tela skús použiť obyčajné mydlo z olivového oleja či bambuckého masla, s vôňou levandule alebo iných esenciálnych olejov. Je úplne jemné a šetrné k pokožke, neobsahuje žiadne škodlivé chemické látky, a preto je vhodné aj na citlivú pleť. Na trhu ich nájdeš naozaj veľký výber (napr. Ponio, Dulcia alebo tie v dm-ke). A možno veľmi rýchlo zistíš, že tekuté mydlá či sprchovacie gély v plaste k svojmu čistému telu vlastne vôbec nepotrebuješ.

Ak chceš viac experimentovať, namiesto klasického šampónu v plaste vyskúšaj tuhý šampón. Tieto šampóny sú zložené z prírodných ingrediencií, zabalené zväčša v papierovom obale a tiež ti budú výborným pomocníkom na cestách, lebo sú ozaj malé a skladné:) Na trhu je už pekná paleta tuhých šampónov od slovenských výrobcov, ich používaním tak podporíš lokálnu výrobu.

Kokosový olej vyskúšaj namiesto klasických kozmetických prípravkov. Vyskúšaj ho ako pleťový krém na noc alebo ako telové mlieko po sprchovaní, ako nočný regeneračný krém na ruky aj lámavé nechty či masku na suché končeky vlasov. Nemusíš hneď všetky svoje krémy vyhodiť, postupne však vyskúšaj 1-2 x do týždňa nahradiť tieto prípravky kvalitným kokosovým, príp. olivovým olejom. Ak si občas peelinguješ telo, vyskúšaj napr. peeling z epsumskej soly zmiešaný s kokosovým olejom – krásne ti vyčistí pokožku a nabije ju výživnými minerálmi.

Čistiace prostriedky do kúpeľne si môžeš ľahko vyrobiť z octu a jedlej sódy. Návod na výrobu voňavého čistiaceho prípravku z octu si môžeš prečítať v mojom článku. Alebo zmiešaj jedlú sódu s trochou octu, vzniknutú pastu nanes na špongiu alebo handričku a takto môžeš ekologicky vyčistiť celú kúpeľňu: umývadlo, vaňu, obklady aj dlážku. Zrkadlo v kúpeľni vyčistíš tiež iba s trochou octu, stačí ho nastriekať rozprašovačom a pretrieť handričkou.

Aj záchod môžeš vyčistiť obyčajným octom (najlepšie čapovaným do vlastnej nádoby), kľudne ho môžeš naliať do záchoda rovno z fľaše, nechaj pôsobiť niekoľko minút a potom kefou vyčisti. Na záchodovú dosku rozprašovačom nanes octový prostriedok, nechaj nejaký čas pôsobiť pre dezinfekciu povrchu a nakoniec pretri handričkou vyrobenou zo starého oblečenia.

Na osvieženie vzduchu v kúpeľni použi ekologický osviežovač vzduchu z jedlej sódy, ktorý si môžeš veľmi jednoducho vyrobiť aj sám doma. Do sklenenej nádobky alebo mištičky nasyp sódu bikarbónu, nakvapkaj do nej niekoľko kvapiek svojho obľúbeného esenciálneho oleja a premiešaj. Nádobku prekry plátenou látkou alebo viečkom, ktorý na viacerých miestach prepichni. Cez otvory sa bude vôňa prirodzene šíriť do priestoru.

Na záchode používaj recyklovaný toaletný papier (kúpiš napríklad v dm-ke) alebo aspoň toaletný papier bez parfumácie, umelé vône predstavujú tiež zbytočnú chemickú záťaž.

Tip:

Ocot a jedlá sóda sú nielen ekologické, ale aj ekonomické, veď stoja len pár desiatok centov. Takže ich používanie ocení nielen životné prostredie, ale aj tvoja peňaženka. Ak si už musíš kúpiť klasickú kozmetiku alebo drogériu, pozri sa na jej zloženie. A tiež si môžeš všimnúť, či tvoja kozmetika bola testovaná na zvieratách, či je obal recyklovateľný alebo vyrobený aspoň čiastočne z biologicky odbúrateľných plastov.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial