Ako si ekologicky vyčistiť upchatý odtok v umývadle

5 máj, 2020 | radí

Ocot je jednoducho skvelý pomocník. Je to nielen výborný čistiaci prostriedok, ale spoločne so sódou bikarbónou dokáže spoľahlivo uvoľniť aj upchatý odtok v kuchynskom dreze či v umývadle v kúpeľni.

Ak voda v kuchynskom dreze alebo v umývadle v kúpeľni nechce odtekať, skús vyskúšať tento jednoduchý recept. Stačí nasypať do odtoku pol hrnčeka sódy bikarbóny (jedlej sódy) a rovnaké množstvo octu. Sóda aj ocot spolu zreagujú bublaním a výrazným penením a nečistoty spolu postupne rozpustia. Po asi 15 minútach nalej do odtoku opatrne vriacu vodu. Takto sa zbavíš pachov a usadenín z odpadu.

Tento postup pomôže, pokiaľ nie je odtok upchatý mastnou špinou, tá ide potom preč veľmi ťažko. Preto by do odtokov či už v kuchyni alebo kúpeľni nemal ísť olej ani iný mastný odpad, tie vedia odtok zapchať a čistenie bude omnoho náročnejšie.

Vymeň chemické prostriedky za ocot a sódu

Ocot aj sóda majú vynikajúce čistiace vlastnosti, a pritom nezaťažujú životné prostredie – ani ovzdušie, ani odpadové vody. Okrem upchatého odtoku sódou zmiešanou s trochou octu vyčistíš aj zaschnutú špinu v rúre alebo odstrániš pachy z dosky na krájanie. Alebo zmiešaj jedlú sódu s trochou octu, vzniknutú pastu nanes na špongiu alebo handričku a takto môžeš ekologicky odstrániť vodný kameň, usadeniny a vyčistiť takmer celú domácnosť: umývadlo, vaňu, kuchynský drez a keramické povrchy.

Tip:

Ak je odtok stále upchatý, vyskúšaj ešte použiť gumový zvon. Najskôr upchaj handričkou alebo hubkou prepadový otvor na dreze alebo umývadle (druhý otvor okrem odtoku) a pomocou zvonu pumpuj tak, aby si vytvoril čo najintenzívnejší tlak. Na záver odtok prepláchni horúcou vodou. Podarilo sa? 🙂

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial