Ako si pripraviť úžasný EKO čistiaci prostriedok takmer na všetko

10. máj, 2020 | radí

Podľa nasledujúceho receptu si môžeš pripraviť úžasne jednoduchý ekologický čistiaci prípravok, ktorý vonia krásne po citrusoch a korení. Po každom jeho použití sa budeš cítiť spokojne, že máš doma nielen čistejšie, ale že si bol opäť láskavý k prostrediu okolo seba 🙂

Vzduch vo vnútri bytu môže byť desať až stokrát viac znečistený ako vzduch vonku. Spôsobujú to chemické čistiace prípravky, ktoré doma bežne používame na upratovanie a ich jedovaté výpary. Väčšina z týchto chemických prostriedkov obsahuje škodlivé látky, ktoré nakoniec skončia v prírode a ohrozujú najmä vodné ekosystémy. Obyčajný ocot má vynikajúce čistiace vlastnosti, a pritom nezaťažuje životné prostredie – ani ovzdušie, ani odpadové vody. Ocot je lacný, netoxický a biologicky odbúrateľný.

Podľa nasledujúceho receptu si môžeš pripraviť čistiaci prípravok, ktorý nielen skvele čistí, ale vďaka kyseline octovej má aj výborné antibakteriálne účinky, príjemne vonia a je úplne šetrný k životnému prostrediu, k pokožke aj tvojej dýchacej sústave. Navyše jeho príprava ti zaberie len pár minút vrátane ošúpania a zjedenia pomarančov 🙂

Priprav si:

  • biely ocot alebo klasický kvasný 8% ocot
  • kôru z 2-3 väčších pomarančov
  • 2-3 paličky celej škorice a klinčeky

Postup:

Pomaranče ošúp. Z kôry dôkladne odstráň všetky zvyšky dužiny, tá by do nádoby vôbec nemala ísť.

Do veľkého zaváraninového pohára (objem 7 dcl) alebo inej nádoby vlož niekoľko paličiek škorice a hrsť celých klinčekov. Potom ju naplň pomarančovou kôrou a zalej dostatočným množstvom octu až po vrch nádoby. Pohár uzavri a nechaj odstáť aspoň 2 týždne až 1 mesiac. Na nádobu si môžeš nalepiť štítok, na ktorý si poznač množstvo použitých ingrediencií a dátum, kedy si prípravok vyrobil. Zaznamenané zloženie ti môže pomôcť pri výrobe ďalších prípravkov, ak by si chcel zloženie trochu pozmeniť alebo vylepšiť.

Po uplynutí 2-4 týždňov obsah nádoby preceď cez sitko a naplň ním čistú nádobu. Prípravok používaj tak, že do rozprašovača nalej jeden diel octového prípravku a jeden diel vody. Ak chceš ešte zvýrazniť vôňu prípravku, nakvapkaj do rozprašovača aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

Ak je na umývadle alebo inom čistenom povrchu vodný kameň, nechaj ocot pôsobiť dlhšie, kľudne aj niekoľko hodín a ocot môžeš naniesť na povrch v priebehu čistenia aj niekoľkokrát. V prípade, že sa na umývadle či vani nachádza aj mastnota, spolu s octom skús použiť aj obyčajné mydlo na ruky alebo telo, skvele čistený povrch odmastí.

Dôkaz, že ocot má úžasné čistiace schopnosti, je toto umývadlo v garáži, ktoré sa nečistilo už veky a je to na ňom aj vidieť. Takto vyzerá pred vyčistením.

A takto vyzerá umývadlo po vyčistení domácim ekologickým prípravkom z octu. Je to rozdiel, však? Ocot rozpustil všetku špinu a vodný kameň.

Uvidíš, že čistenie kuchynského drezu, umývadla, vane aj záchodu ťa začne nielen baviť, ale bude ti aj krásne voňať. Ale pokiaľ nemáš čas a nechceš čakať 2 týždne, kým bude prípravok hotový, do rozprašovača si nalej ocot zriedený s vodou 1:1, urobí ti rovnakú službu, len nebude voňať po pomarančoch a korení 🙂

Tip:

Ak chceš urobiť naraz väčšie množstvo prostriedku, pomarančové šupky (bez dužiny) si priebežne skladuj v uzavretej nádobe v chladničke. Ak chodíš ešte do školy, čistiaci prostriedok si môžete vyrobiť spoločne so spolužiakmi v škole v rámci environmentálnej výchovy a ponúknuť ho vašej upratovačke ako ekologickú náhradu za klasické chemické prostriedky.

Tento prípravok je univerzálny, môžeš ho použiť na čistenie takmer všetkých povrchov v domácnosti. Nepoužívaj ho však na mramor, granit a ďalšie kamenné povrchy, kyselina ich totiž môže poškodiť.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial