Ako zorganizovať swap párty s kamoškami

25 február, 2020 | radí

Máš v šatníku parádne kúsky, ktoré si nikdy nemala na sebe? Alebo topánky, čo márne čakajú na svoju premiéru? Veci, ktoré ti doteraz ležali nedotknuté v skrini, môžeš dostať späť do obehu. Ako? Pozvi si kamošky a zorganizuj swap party u seba doma. 

Vieš, čo je to swap?

Je to alternatívny spôsob získavania „nového“ oblečenia, topánok, kabeliek či iných doplnkov. Ale výborné na tom je, že nič z toho nemusíš kupovať, stačí priniesť svoje nenosené alebo minimálne nosené oblečenie a vymeniť si ho s kamoškami za ich nenosené kúsky. Často ide práve o oblečenie z kategórie „do toho musím schudnúť“, alebo „toto budem nosiť KEĎ…“ či „k tomuto potrebujem iné topánky“. Poznáš to? 🙂

Okrem toho, že môžeš získať parádny kúsok do svojho šatníka, ešte aj ušetríš a pomôžeš planéte. Ako? Tak, že nebudeš kupovať zbytočne nové oblečenie veľkých odevných značiek z obchodných centier a nedáš sa hneď zlákať ich výpredajovými cenami. Takéto oblečenie nielenže zaťažuje planétu, pretože pri jeho výrobe používajú výrobcovia rôzne chemické látky, ale zároveň stojí za zneužívaním pracovnej sily detí a žien v ázijských krajinách neprimeraným finančným ohodnotením a nevyhovujúcimi pracovnými podmienkami.

Namiesto toho radšej nazri do svojej skrine a vytrieď veci, ktoré už nenosíš alebo si s ich nosením ani nezačala. Stretni sa s kamoškami a urob si zo swapu udalosť, príjemnú chvíľu, priprav hoci aj malé občerstvenie. A najmä, daj si záležať na výbere oblečenia, ktoré na swap prinesieš, starostlivo ho vyper a vyžehli. Ak ešte chodíš do školy a trúfaš si, možeš swap zorganizovať aj vo svojej škole. Dohodni sa s učiteľkou na triednom swape či s riaditeľom na swape celej školy. Spoločne si dohodnite konkrétny termín a miesto, vyrobte plagát, ktorý rozmiestnite po škole a celá škola može swapovať. A možno sa z toho stane úspešná školská akcia, ktorá sa uskutoční aj viackrát počas roka 🙂

Aj swap má svoje pravidlá:

  • Oblečenie na swape sa nepredáva, ale vymieňa.
  • Daj si záležať na kúskoch, ktoré na swap prinesieš. Starostlivo ich vytrieď, nesmú byť špinavé alebo roztrhané.
  • Domov si odnes len tie veci, o ktorých vieš, že ich naozaj vynosíš.
  • Na swap nepatrí spodná bielizeň, ponožky, pančuchy ani silónky, a ani ošúchané či neumyté topánky.

Tip:

Ak máš doma veci, ktoré sú už obnosené a na swap sa nehodia, vhoď ich do zberných kontajnerov na textil, ktoré sa nachádzajú na každom väčšom sídlisku. Oblečenie sa zo zberných kontajnerov dostane do triediarne, kde sa vytriedi a odovzdá na recykláciu. Do zberných nádob však vhadzuj iba tie veci, ktoré sú nositeľné, a ktoré by si si stále nemala problém dať na seba.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial