Domáci čaj – bez vrecúšok a zbytočných obalov

17 apríl, 2020 | tvorí

Patríš aj ty medzi čajomilov? Svoj čaj však nemusíš kupovať v obchode, kde je zabalený do vrecúšok, papierových krabičiek a ešte zväčša aj obalený celofánom. Pripraviť si ho môžeš doma o čosi ekologickejšie.

Najlepšie je použiť čerstvé alebo sušené bylinky nazbierané na lúke alebo vypestované vo vlastnej záhradke či kvetináči doma na okne. Takto pripravený čaj bude nielen priateľský k tvojmu telu a životnému prostrediu, ale čaj z vlastnoručne vypestovaných či natrhaných byliniek ti bude chutiť rozhodne najlepšie.

Ak takúto možnosť nemáš, môžeš si kúpiť väčšie balenie obľúbeného sypaného čaju v obchode alebo lekárni, kde sa predáva v papierovom sáčku. Alebo si ho kúp v bezobalovom obchodíku do vlastnej nádoby, ktorú si prinesieš so sebou, a tým minimalizuješ odpad z obalu. Doma si bylinku (rumanček, mätu, lipu, alchemilku, šípky…) alebo inú bylinkovú zmes jednoducho zalej horúcou vodou a po pár minútach preceď cez sitko alebo si ho nechaj lúhovať v uzatvárateľnom cedítku.

No ak máš chuť viac tvoriť a experimentovať, môžeš si pripraviť svoj originálny čaj zo zmesi korenín – feniklu, anízu, mletého badiánu, rasce či zázvoru (všetky tieto koreniny si môžeš taktiež kúpiť v bezobalovom obchode). Alebo vyskúšaj liečivý tymián a rozmarín.

Feniklovo-anízový čaj s badiánom si pripravíš tak, že si na kávovom mlynčeku zomelieš obsah 1 vrecúška feniklu, pol vrecúška anízu a k tomu pridáš 2 lyžičky mletého badiánu. Badián možeš použiť aj celý, len ho rozlám na menšie kúsky. Všetko spolu zmiešaj a nasyp do uzatvárateľnej sklenenej nádobky. Takto si môžeš kedykoľvek pochutnať na zdravom a voňavom čaji. Z iba 1/2 lyžičky tejto zmesi pripravíš 2 šálky čaju plnej, výraznej chuti. 

Rovnako pripravíš aj rascový čajík s feniklom, ktorý je výborný na trávenie.

Na zázvorový čaj s klinčekom stačí zmiešať 1 vrecúško mletého zázvoru a 2-3 lyžičky klinčeka (nemusí byť mletý) a zimný, zahrievací čajík proti chrípke a prechladnutiu je na svete. Zmes nasyp do uzatvárateľnej sklenenej nádobky, nech ho máš po ruke, kedykoľvek ti príde na chuť. Osladiť si ho môžeš medom aj citrónom.

Liečivý tymiánový alebo rozmarínový čaj si pripravíš z 1 čajovej lyžičky sušeného tymiánu/rozmarínu. Tymiánový čaj je výborný proti kašľu a bolestiam v hrdle a účinkuje aj na akné. Rozmarínový čaj je známy pre svoje povzbudzujúce účinky na nervový systém, posilňuje pamäť a sústredenie.

Tip:

Všetky koreniny môžeš použiť aj samostatne, čaje z nich sú veľmi chutné. A ak nemáš kávový mlynček, nevadí, koreniny zalej horúcou vodou aj celé, nemleté. Svoj čaj si môžeš ochutiť medom či citrónom. Najlepší zážitok z pitia čaju však budeš mať vtedy, keď ho pripravíš nielen sebe, ale aj niekomu inému 🙂

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial