Ekologický osviežovač vzduchu

16 september, 2020 | tvorí

Umelé osviežovače vzduchu tvoj priestor veru nijako neosviežia. Obsahujú veľa veľa chémie, ich vôňa nie je vôbec prirodzená a priestor okolo teba skôr neprírodne zamorí. Svoj osviežovač si veľmi ľahko a ekologicky pripravíš za malú, veľmi príjemnú tvorivú chvíľočku.

Na trhu nájdeš množstvo sprejových alebo elektrických osviežovačov vzduchu, chemické vonné sviečky či gély. Väčšina týchto osviežovačov vzduchu s umelými, syntetickými vôňami funguje tak, že uvoľňovaním chemikálií do ovzdušia prebijú nežiaduci pach. Obsahujú benzén, formaldehyd, toxické pesticídy, ftaláty a iné nebezpečné látky, ktoré nemajú nič spoločné so zdravou, voňavou atmosférou v domácnosti či kancelárii.

Preto vyskúšaj úplne jednoduchý, ľahučký recept na prípravu ekologického osviežovača. Budeš potrebovať  1 sklenenú nádobku (s vrchnákom alebo bez) a iba 2 ingrediencie:

  • 2-3 lyžice jedlej sódy (sódy bikarbóny)
  • tvoj obľúbený 100% esenciálny (éterický) olej alebo kombináciu olejov

Do nádobky nasyp sódu bikarbónu a nakvapkaj na ňu 5-10 kvapiek esenciálneho oleja alebo použi mix svojich obľúbených esenciálnych olejov (napríklad mäta prieporná, myrha, vanilka, pomaranč, škorica, levanduľa). Nádobku s osviežovačom môžeš nechať len tak voľne, bez vrchnáku, alebo do vrchnáka urob nožnicami či iným ostrým predmetom malé dierky. Cez tieto otvory sa bude vôňa uvoľňovať postupne. Ak máš peknú nádobku, osviežovač môže zároveň aj dekorovať priestor na polici v kúpeľni či na stole v kancelárii. Moja skúsenosť je, že v otvorenej nádobke vôňa vydrží približne týždeň, potom je potrebné esenciálny olej dokvapnúť.

Vyskúšaj olejový osviežovač alebo osviežovač v spreji

Príprava olejového osviežovača je veľmi jednoduchá. Do menšej sklenenej fľaštičky či užšej nádobky nalej asi do troch štvrtín nejaký neutrálny olej (napríklad slnečnicový alebo repkový, príp. detský olej). Do neho nakvapkaj 5-10 kvapiek svojho obľúbeného esenciálneho oleja a vlož drevené špajle tak, aby približne z polovice presahovali von z nádobky. Drevené špajle postupne nasajú olej aj vôňu a budú ju krásne šíriť do priestoru.

Aj sprejový osviežovač vzduchu sa dá krásne nahradiť ekologickou verziou. Do vody zamiešaj 1 malú lyžičku sódy bikarbóny a pridaj svoju obľúbenú vôňu z esenciálneho oleja alebo primiešaj šťavu z vytlačeného citróna či pomaranča. Ak sa do šťavy dostali kúsky dužiny či jadierka, celý roztok preceď cez sitko a až tak nalej do rozprašovača. Takáto forma osviežovača je výborná na toalety či do kúpeľne, keď potrebuješ vzduch okamžite osviežiť🙂

Tip:

Mnohé vonné a aromaterapeutické sviečky sú tiež vyrobené z parafínov a syntetických vonných olejov, ktoré pri pálení uvoľňujú do prostredia toxické výpary. Preto si radšej vyber také, ktoré sú vyrobené z čistého včelieho vosku a 100% čistých éterických olejov.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial