Slnko ako najobnoviteľnejší zdroj

6 apríl, 2020 | vzdeláva

Všetko živé na Zemi závisí od slnečného svetla a tepla. Slnko však dokáže ešte viac. Môže spojazdniť tvoj mobil aj vyrobiť elektrinu v obrovských elektrárňach.

Ropa, uhlie, zemný plyn sú vyčerpateľné fosílne palivá, čo znamená, že raz ich minieme úplne. A okrem toho ich ťažbou a spaľovaním trpí naše životné prostredie, ich používaním prispievame ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy, k znečisteniu vôd, vzduchu i pôdy, ku kyslým dažďom, zhoršovaniu zdravia ľudí a našu planétu ničíme pre ďalšie generácie. Nie je načase sa od fosílnych palív odstrihnúť?

A pritom iná alternatíva tu je. Slnko. Slnko je nevyčerpateľné a takmer všade dostupné. Slnečná energia je jednou z najčistejších foriem obnoviteľnej energie, je ekologická aj ekonomická.

Energiu zo slnka vieme dnes celkom ľahko premeniť na elektrickú alebo tepelnú energiu. Solárne kolektory a fotovoltaické panely, ktoré môžeš už pomerne bežne vidieť aj u nás na strechách domov, budov alebo na voľných priestranstvách, predstavujú najekologickejšie využitie slnečnej energie.

Solárne kolektory, ktoré premieňajú slnečnú energiu na tepelnú energiu, sa využívajú na vykurovanie a zohrievanie vody. Fotovoltické panely zas priamo premieňajú slnečnú energiu na elektrický prúd a ich využitie je skutočne široké. Napríklad v domácnosti s fotovoltaickými panelmi na streche môžu všetky spotrebiče po celý deň využívať energiu zo slnka!

Na našich cestách už môžeš vidieť autá na elektrický pohon, elektromobily. Existujú však aj vlaky, metrá, lode či lietadlá, ktoré poháňa slnko. Solárne nabíjačky sú dnes využívané na nabíjanie mobilov či tabletov, vďaka solárnym batériám je možné prakticky svietiť si aj v noci a slnečná energia sa v niektorých krajinách využíva aj na lampách verejného osvetlenia.

Dnes už nie je raritou ani lyžiarsky vlek poháňaný slnečnou energiou alebo bežecký dres s fotovoltaickým článkom, ktorý pri behu vyrobí dostatok energie na nabitie telefónu, či bicykel na solárny pohon.

Možností, ako využiť slnko a jeho solárnu energiu, je mnoho a mnoho je aj šikovných ľudí, ktorí neustále inovujú a vyvíjajú nové možnosti využitia slnečnej energie, aby tak prispeli k čistejšiemu a ekologickejšiemu životnému prostrediu pre nás všetkých.

Tip:

Na stránke staviame-fotovoltiku sa dozvieš ako funguje celý proces vybavenia žiadosti o solárne panely a fotovoltické elektrárne. Tiež je tam vysvetlený proces realizácie fotovoltickej elektrárne a štúdia výhodnosti FVE v našom eko systéme.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial